Alprojektek
Kiberfizikai Kompetencia Központ létrehozása és működtetése
Alprojektvezető: Dr. Galambos Péter
Az kutatási téma fő szakmai célkitűzése, hogy a kiberfizikai rendszerek (CPS), mint komplex interdiszciplináris műszaki területet lefedő, térségi szinten egyedi kompetencia központ alakuljon ki az alábbi 2 fő irányban:
- Komplex vállalati információs rendszerek és a gyártóeszköz-szintű alrendszerek integrációja az Ipar 4.0 irányzat jegyében.
- Nagyléptékű egészségügyi információs rendszerek és az egyes diagnosztikai állomások integrációja és új típusú adatgyűjtési elvek vizsgálata.
A két kiemelt irány eltérő alkalmazási területeken hasznosítja nagyrészt ugyanazon alkalmazott kutatási szakaszból származó eredményeket, így különösen nagy potenciállal hasznosulhatnak a projekt eredményei a várható technológia transzfer folyamatok eredményeként.
Nagy energiasűrűségű hegesztési technológiák fejlesztése a jármű és az energia iparban.
Alprojektvezető: Kuti János
A feladat fő szakmai célkitűzése, hogy az OE-AMK olyan kutatásokat indítson el a hegesztés területén, melyek innovációs eredményei beépülnek az jármű-, az energia iparba.
A hegesztési technológia területen belül két fő irányban folyik kutatás:
- Nagy energiasűrűségű hegesztési technológiák kidolgozása az autó és energetikai ipari gyártási igényekhez illeszkedően. A cél a lézertechnológiák speciális fejlesztése és alkalmazása, hatékonyságának és megbízhatóságának vizsgálata a hagyományos hegesztési, mikrohegesztési eljárásokkal összehasonlítva.
- A hegesztési életvédelem kutatása. A bevonatos huzalelektródák élettani hatásainak, minőségbiztosítási és teljesítőképességi vizsgálatára fókuszál a kutatási tevékenység.
- A kutatási terület szakmai célja olyan nagy energia sűrűségű és hibrid megmunkálási eljárások kutatása és fejlesztése, melyeket eddig hazánkban nem alkalmaztak. Továbbá, célunk olyan adatbázisok kimunkálása, melyek segítségével a gyártással foglalkozó ipari partnerek azonos minőség betartása mellett növelni képesek a termelési hatékonyságot.
Big Data Kompetencia Központ kialakítása
Alprojektvezető: Dr. Felde Imre
Célunk a több, egymással összefüggő kutatási terület szinergiáinak kiaknázása. Célunk olyan módszerek kifejlesztése és alkalmazása, amelyeket korábban hatékonysági korlátok miatt nem tartottak megvalósíthatónak az alábbi területeken:
- Big Data feldolgozó szoftver keretrendszerek kutatása: célunk olyan technológiák kutatása, melyek lehetővé teszik, hogy az adatelemzés kapcsolódó területein előforduló feladatok minél hatékonyabban megvalósíthatók legyenek az új hardver/szoftver architektúrák mellett is.
- Mobilitási és tartalomfogyasztási adatok elemzési módszertana: módszertant dolgozunk ki az okostelefonok mozgás, pozíció szenzor adataira és közösségi média adataira alapulva, melyek alapján különböző helyváltoztatási, szociális és gazdasági szempontból releváns mintázatok vezethetőek le.
- Természet-inspirált optimalizálási heurisztikák kutatása: a „Természet-Inspirált” (Nature-inspired vagy Bio-inspired) eljárások olyan optimalizálási módszerek, melyek alapgondolata a természetben előforduló élettelen- és élővilág viselkedési mintázatainak megfigyeléséből eredeztethető.
- Big Data feladatok az Okos Közlekedés alkalmazásokban: az urbánus környezetben történő populációmozgás mintázatainak megismerése és kvantitatív elemzése áll a kutatás fókuszában. A városi közlekedés optimalizálása érdekében olyan, új típusú módszertan és informatikai megoldás kidolgozását végezzük, mely a mobilszolgáltatóknál képződő adatok elemzésére épül.
Harmadik Misszió tevékenységei
Alprojektvezető: Kersánszki Tamás
Különös tekintettel a székesfehérvári és salgótarjáni (tágabb értelemben a Közép Dunántúli Régió és Észak magyarországi Régió) igényeire és fejlődési koncepciójára.
A harmadik misszió tevékenységei a projekt teljes futamidejét lefedik és az alábbi főbb kategóriákba sorolhatóak:
- Az egyetem innovációs potenciálját segítő folyamatok és programok.
- Az egyetem technológia és tudástranszfer folyamatainak fejlesztése.
- Nemzetköziesítés, technológia és tudástranszfer együttműködések fejlesztése és kialakítása.
- A magas szakmai színvonalat a projekt alatt biztosítja a résztvevő vezető kutatók aktív akadémiai és transzlációs kutatásban szerzett tapasztalata. Az OE-AMK Karon a jelenleg rendelkezésre álló infrastruktúrából kiindulva a jelen pályázatban megjelölt beszerzések realizálásával megoldható a fejlesztés lebonyolítása. A Kar a tervezett tevékenységek lebonyolításához szükséges irodákkal, laborokkal és előadótermekkel. A projekt során kialakított eredmények működési tere és fenntarthatósága tehát biztosítottnak tekinthető.